Nowością tegorocznej edycji będzie prezentacja reportaży TVN. Solanina odwiedzi również reporter Wojciech Bojanowski. Spotkanie z nim odbędzie się po filmie „Wody Czerwone”.
Do ostatniej kropli, reż. Ewa Ewart
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2023
Reżyseria: Ewa Ewart
Czas: 69 min
Opis:
Rzeki ucierpiały szczególnie i dziś należą do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Jedną z głównych przyczyn kryzysu wodnego są nieodpowiedzialne i nieprzemyślane działania człowieka. „Do ostatniej kropli” to najnowszy dokument znanej reżyserki i producentki Ewy Ewart, tworzony w koprodukcji z TVN24. Ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu”. To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się ratować rzeki oraz uświadamiać, dlaczego problem jest tak ważny. Poprzez ukazanie walki o czyste i zdrowe rzeki, dokument inspiruje i pokazuje, że my też możemy przyczynić się do rozwiązania tego kryzysu.
Młoda Białoruś, reż. Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak
Czas: 53 min
Opis:
Wstrząsający obraz młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca w świecie. Uciekli z kraju, bo Alaksandr Łukaszenka brutalnie stłumił protesty po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Bohaterowie dokumentu „Młoda Białoruś” dzielą się traumatycznymi wspomnieniami tamtych represji. Andriej to młody raper, który mieszka w Polsce. Jego życie to z jednej strony hip-hop, a z drugiej nostalgia, poczucie beznadziei i coraz gorsze informacje z Białorusi, które codziennie przekazuje na antenie Nexty – niezależnego, białoruskiego medium, gdzie stał się jedną z twarzy walki z reżimem Łukaszenki. Daleko od rodziny i z dożywotnim zakazem powrotu do domu Andriej próbuje pogodzić spełnianie marzeń z walką o wolność Białorusi. Sprawy nie ułatwia rosyjska napaść na Ukrainę i niespodziewana szansa dla Andrieja, by wyruszyć w dalszą podróż.
Niech toną, reż. Wojciech Bojanowski
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Wojciech Bojanowski
Czas: 72 min
Opis:
Według statystyk, każdego dnia na Morzu Śródziemnym życie traci średnio sześć osób, które próbują przedostać się do Europy. Droga prowadząca z Libii na Maltę lub włoską wyspę Lampedusa to wciąż najbardziej niebezpieczny szlak migracyjny świata. Reporter „Faktów” przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje morze i próbuje ratować tych, którym grozi śmierć.
Wagnerowcy. Najemnicy Putina reż. Ewa Galica
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2023
Reżyseria: Ewa Galica
Czas: 43 min
Opis:
Początkowo zabezpieczała interesy Kremla tam, gdzie Rosja nie mogła wysłać regularnego wojska. Działała w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie słynęła z brutalności i bezwzględności. Po napaści Rosji na Ukrainę i pierwszych porażkach armii Putina, została zaangażowana w działania na froncie. Prigożyn, zaczął rekrutować najemników w więzieniach, oferując im wolność i duże wynagrodzenie.
Wody czerwone, reż. O. Orzechowska, F. Folczak, W.Bojanowski
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2023
Reżyseria: Olga Orzechowska, Filip Folczak, Wojciech Bojanowski
Czas: 58 min
Pieniądze na tę chwilę są większe niż w narkotykach – mówi oficer policji z Częstochowy, który pracuje w zespole śledczym ścigającym odpadowych przestępców. W Polsce znajduje się ponad 400 nielegalnych składowisk, na których przestępcy porzucili odpady zagrażające życiu i zdrowiu. Mechanizm jest powtarzalny: na słupa wynajmowana jest działka lub hala, zwozi się tam odpady, a potem – jak mówi prokurator Konrad Rogowski – „po prostu się znika”. Z problemem zostaje właściciel działki lub hali, którego zazwyczaj nie stać na wywiezienie odpadów i utylizację. Pomóc może gmina, ale wydatek jest spory (np. w Mysłowicach wyniósł 97 mln złotych).
Jedno z takich nielegalnych składowisk znajduje się na działce rodziny z trojgiem dzieci, która trzy lata temu wydzierżawiła plac tuż obok domu. Przestępcy w ciągu dwóch tygodni, zamiast zapowiadanych opon, przywieźli setki pojemników z odpadami niebezpiecznymi i zniknęli. Nikt nie poinformował rodziny, co dokładnie znajduje się w pojemnikach, dlatego Mikołaj, Staś i Kacper często się tam bawią, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Jak ustalili dziennikarze TVN24, wśród odpadów są m.in. tzw. wody czerwone, powstające podczas produkcji trotylu. Odpad ten reporterzy, a także śledczy, odkryli także na kilku innych nielegalnych składowiskach.
Trotyl w Polsce produkuje tylko jedna fabryka – spółka Nitro-Chem z Bydgoszczy. Jak to możliwe, że odpady ze strategicznej dla obronności państwa firmy – podlegającej nadzorowi służb – trafiały w ręce przestępców? W jaki sposób mafia zarabia na obrocie odpadami niebezpiecznymi? Kto zapłaci za utylizację niebezpiecznych odpadów?