KIM JEST SOLANIN

Każde szanujące się miasto na Ziemi chce mieć swojego bohatera: Nowy Jork ma Spider-Mana i Invisible Girl, Gotham ma Batmana i Batwoman, Metropolis – Supermana, a Detroit – Robocopa… Do tego grona dołączyła w pewnym momencie Nowa Sól!

Nikt już nie pamięta czy stało się to podczas Koniunkcji Sfer czy Kryzysu Na Nieskończonych Ziemiach, faktem jest, że obrońcą miasta nad środkową Odrą stał się Człowiek z Soli – Solanin.

Nikt nie zna jego prawdziwego imienia. Legendy głoszą, że trzysta lat temu, pewien mężczyzna zdezerterował z oddziału stacjonującego w małej osadzie nad Odrą, gdzie warzono sól. Opuścił swych towarzyszy, gdyż jak stwierdził „nie było wśród nich prawdziwych mężów”. Jednak głównym powodem była miłość do kobiety i ucieczka z ziem opętanych wojną. Plany przerwali bandyci – najemnicy, którzy skuszeni nagrodą, złapali parę w lesie. Uwięzili dezertera i na jego oczach zamordowali jego ukochaną. Udało mu się zbiec, jednak szczęście nie trwało długo, gdyż ukryty w beczce soli został utopiony w Odrze.

Ludzie zwykle boją się niezrozumiałego więc tajemnicza postać u wielu wzbudzała strach. Chłopi uciekali z leśnych wiosek pod miasto i bliżej rzeki, bo jak mówiono „biały człowiek unika wody”. W ten sposób leśna osada Swoboda wyludniła się, ale za to powstała Stara Wieś z piękną winnicą. Kiedy Solanin w pojedynkę pokonał uzbrojony oddział dezerterów z Wehrmachtu, który terroryzował okolicę, Solanin wreszcie został uznany za bohatera. Po wojnie władze komunistyczne postawiły mu ultimatum, że albo się ujawni albo zostanie schwytany i zgładzony. Solanin długo poszukiwał swojej tożsamości, nawiązywał kontakt z potrzebującymi i coraz częściej walczył z rozmaitymi przejawami zła, okrucieństwa i niesprawiedliwości.

W XXI wieku, gdy miasto stało się centrum naukowo-przemysłowym, Solanin został wplątany w aferę „zasolenia wody”. Okazało się, że była to próba pozbycia się raz na zawsze superbohatera z Nowej Soli. Za spiskiem stał tajemniczy przeciwnik z przeszłości oraz robot-policjant. Mimo wrogości ze strony zwykłych ludzi, udało mu się odnieść zwycięstwo nad starym wrogiem i sztuczną inteligencją. Tę historię możecie obejrzeć w filmie „Solanin” z 2009 r., którego premiera miała miejsce podczas pierwszej edycji festiwalu i który jest dostępny w sieci.

Solanin stał się symbolem miasta Nowa Sól i kina niezależnego na Ziemi Lubuskiej, a jego hasło KONIEC PIEPRZENIA W KINIE, CZAS DOSOLIĆ! niesie się po świecie i inspiruje młodych, bezkompromisowych twórców, którzy mają świadomość, że OFF TO MOC!

Nawiązując raz jeszcze do dobrze znanych bohaterów z kart komiksów – nowosolanie mają swój sposób aby wezwać człowieka z soli. Wystarczy rozbić kilo soli o ziemię i jeśli takie przywołanie będzie uzasadnione, Solanin na pewno przybędzie na pomoc!

Michał Kasprzak wcielał się w postać Solanina

Komiksowe przygody Solanina: 

Solanin - Nowa Sól - KomiksSolanin - Nowa Sól - KomiksSolanin - Nowa Sól - KomiksSolanin - Nowa Sól - Komiks