Na Solaninie nie mogło zabraknąć najlepszych filmów z Neisse Film Festiwal, z którym współpracujemy od 2013 roku. 

The Best OFF Neisse Film Festival

Istnienie / Existence, reż. Niko Mlynarčík, Czechy 2022, 2’ 

Najważniejsze myśli i egzystencjalne pytania pojawiają się zwykle podczas mycia zębów lub gdy wiruje pralka. Filozoficzny cykl odwirowania. 

Matapacos, reż. Karla Riebartsch, Lion Durst, Niemcy 2022, 7’ 

Bezpański pies spotyka młodą demonstrantkę Marię. Teraz razem prowadzą wielkie protesty do czasu, gdy Maria trafia do więzienia. Opowieść oparta na historii Negro Matapacos, chilijskiego psa znanego z udziału w protestach.  

Powrót na południe / Volver Al Sur, reż. Sofia Alaya, Niemcy 2022, 15’ 

Rodzeństwo podejmuje ryzykowne działanie – przewożą ciało swego ojca przez granicę na południu kraju, aby pochować go z powrotem w ojczyźnie. Już w trakcie zdają sobie sprawę, że to może zagrozić ich własnemu życiu. 

Zakochane Pandy / Von Friesen und Pandabären, reż. Elena Pilar Nyffeler, Niemcy 2022, 15’ 

Tragiczna śmierć w wypadku samicy pandy Xiu nie pozostaje bez konsekwencji. Zrzędliwa pracownica pola golfowego Nele i Jonathan, najbardziej samotny hodowca pand na świecie, spotykają się i zakochują się w sobie. 

Wunderbaum: Kamień (Odcinek 1) / Wunderbaum: Šutr (Epizoda 1), reż. Matej Mihályi, Mai Tranová, Czechy 2022, 4’, film bez dialogów 

Dwie podejrzane postacie wsiadają do taksówki w Pradze. Kierowca zostaje mimowolnie zamieszany w kradzież biżuterii.  

Dzieci i Ryby, reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14’ 

Zosia, 13-letnia córka niesłyszących rodziców, jedzie z ojcem na zawody pływackie. Po drodze pełni rolę tłumaczki oraz mediatorki. Posiadanie głosu to dla niej nie tylko przywilej, ale i ciężar.