Jeśli wierzyć legendom Solanin narodził się w wodach Odry i od tamtej rzeka zajmuje ważne miejsce w jego festiwalowej działalności. Przez kilka pierwszych edycji solił w legendarnym Kinie „Odra”, na czas 7 odsłony przeniósł się do „Opery” zlokalizowanej w Parku Odry, a obecnie jego drugim obiektem festiwalowym jest Wieża Ciśnień Społecznych i Gospodarczych zlokalizowana na terenie byłej Nowosolskiej Fabryki Nici „Odra”.
Tym razem również nie pozostał obojętny na to, co w drugiej najdłuższej rzece w kraju piszczy, wprowadzając widzów w odrzański świat podczas seansu „Przynoszę Ci dzikość” w reżyserii Dyby Lach. Po projekcji z publicznością spotkali się twórcy filmu Dyba i Adam Lach oraz jego główny bohater, muzyk Michał Zygmunt, który przytłoczony postępującą degradacją rzeki, przepłynął tradycyjną, drewnianą łodzią ponad 1000 km. W rozmowie z publicznością bohater wyjaśnił, że jego podróż stanowi formę buntu i ma na celu informowanie społeczeństwa o tym, co dzieje się na Odrze. „To nie jest opowieść o ekologii a zmartwienie się o przyszłość kolejnych pokoleń – nie ma czasu być obojętnym”. – mówił Michał Zygmunt.
Rozmówcy podkreślali, jaki wpływ na nasze życie mają rzeki i o tym, jak chcą, aby odbierano ich utwór. Do dialogu włączyła się publiczność, dochodząc podczas dyskusji do wniosku, że należy podnosić stan świadomości na temat zagrożeń środowiska naturalnego oraz dążyć do poprawy jego stanu.