Kolejny raz pokażemy nagradzane i najciekawsze polskie filmy. Będą pokazy z solaninowymi gośćmi oraz przedpremiery. 

Lombard, reż.  Łukasz Kowalski 

Produkcja: Polska 
Rok produkcji: 2022 
Reżyseria: Łukasz Kowalski 
Czas: 78 min 

Opis: 

Poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy “polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości. 

Na Twoim miejscu, reż. Antonio Galdamez Muñoz

Produkcja: Polska 
Rok produkcji: 2023 
Reżyseria: Antonio Galdamez Muñoz 
Czas: 103 min 

Obsada: 

Paulina Gałązka 
Miron Jagniewski 
Maria Pakulnis 
Delfina Wilkońska 
Jan Frycz 

Opis fabuły: 

Kaśka i Krzysiek – młode, atrakcyjne małżeństwo z uroczym synkiem i mieszkaniem w malowniczej okolicy. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Każdy dzień spędzają tak samo – na kłótniach. Aż do poranka, od którego muszą współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez… zamianę ciał. Od teraz Krzysiek jest Kaśką, a Kaśka Krzyśkiem. Każde z nich musi przejąć obowiązki tego drugiego i stawić czoła problemom, o których istnieniu wcześniej nie miało pojęcia… Czy to sprawi, że inaczej spojrzą na siebie nawzajem i nauczą się empatii? Zamiana ciał jest tylko wytrychem, z którego korzystają twórcy filmu, żeby móc powiedzieć kilka niebanalnych słów o współczesności. 

Roving Woman, reż. Michał Chmielewski 

Produkcja: Polska, USA 
Rok produkcji: 2022 
Reżyseria:  Michał Chmielewski 
Czas: 96 min 

Obsada: 

Lena Góra 

John Hawkes 

Chris Hanley 

Brian McGuire 

Opis fabuły: 

Sara po burzliwej awanturze z chłopakiem traci dom i środki do życia. Zdesperowana kradnie samochód, który staje się jej jedynym schronieniem. Odkrywając jego zawartość, zakochuje się we właścicielu pojazdu i postanawia go odnaleźć. Wyrusza w podróż przez amerykańskie pustkowia, która pozwoli jej przewartościować życiowe pragnienia i priorytety. Film luźno inspirowany jest historią tajemniczego zniknięcia artystki Connie Converse w latach 70. 

Solaris Mon Amour, reż. Kuba Mikurda 

POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Produkcja: Polska 
Rok produkcji: 2023 
Reżyseria: Kuba Mirkuda 
Czas: 47 min 

Opis: 

Dokument found footage inspirowany „Solaris” Stanisława Lema. Transowa, osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci. Film składa się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60. XXI wieku i pierwszych radiowych adaptacji „Solaris”. 

Strzępy, reż. Beata Dzianowicz 

Produkcja: Polska 
Rok produkcji: 2022 
Reżyseria: Beata Dzianowicz 
Czas: 100 min 

Obsada: 

Michał Żurawski 
Grzegorz Przybył 
Agnieszka Radzikowska 
Pola Król 

Opis fabuły: 

Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Nasilająca się choroba sprawia, że relacje w zgranej dotąd rodzinie wystawione są na dramatyczną próbę… 

Teściowie 2, reż. Kalina Alabrudzińska

POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Produkcja: Polska 
Rok produkcji: 2023 
Reżyseria: Kalina Alabrudzińska 
Czas: 95 min 

Obsada: 

Maja Ostaszewska 
Izabela Kuna 
Ewa Dałkowska 
Adam Woronowicz 
Eryk Kulm 

Opis fabuły: 

Czy tym razem dojdzie do ślubu? Weronika i Łukasz – niedoszła para młoda z pierwszej części postanawia dać sobie drugą szansę i zaprasza rodzinę na ślub i przyjęcie weselne do nadmorskiej miejscowości. Wśród gości znajdują się dobrze znani już widzom bohaterowie: Wanda i Tadeusz wraz z psem Mirelką, a także rozwiedziona Małgorzata w towarzystwie… o kilkanaście lat młodszego Jana oraz matki. Morze, drinki, roznegliżowani plażowicze to wszystko sprawia, że członkowie rodziny pary młodej coraz bardziej się otwierają i zrzucają kolejne maski. 

Zadra, reż. Grzegorz Mołda 

Produkcja: Polska 
Rok produkcji: 2022 
Reżyseria:  Grzegorz Mołda 
Czas: 88 min 

Obsada: 

Magdalena Wieczorek 

Jakub Gierszał 

Magdalena Różczka 

Małgorzata Jamroży 

Ignacy Liss 

Opis fabuły: 

„Zadra” to utalentowana dziewczyna z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym może porwać tłumy. Jednak w środowisku pełnym testosteronu ciężko o miejsce dla takich, jak ona. Zadra walczy o marzenia, ale przede wszystkim o lepsze jutro dla swojej rodziny. Mimo to, muzyka nie jest wszystkim, bo na życie głównej bohaterki kluczowy wpływ będzie miała miłość.