Szanowni Państwo!

Już po raz piętnasty wraz z pasjonatami kina mam zaszczyt zaprosić wszystkich Lubuszan do Nowej Soli na Solanin Film Festiwal.

Przez te 15 lat w naszym regionie zmieniło się wiele, ale jedno pozostało niezmienne: zamiłowanie do filmu i jego twórców – aktorów, reżyserów czy scenarzystów. Tegoroczna edycja Solanina to kolejne duże nazwiska w świecie kultury filmowej – Nową Sól odwiedzą m.in. Beata Dzianowicz, reżyserka wielokrotnie nagradzanego filmu „Strzępy” (uhonorowanego chociażby Grand Prix na Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze), aktorka Magdalena Koleśnik i tegoroczny laureat „Mocnego Solanina” – aktor Andrzej Seweryn. Jestem przekonana, że spotkania z tymi osobistościami będą owocne i na długo pozostaną w pamięci wielbicieli kina.

Na dużym ekranie w Nowej Soli będziemy oglądać nie tylko produkcje fabularne (w tym krótkometrażowe), ale również poruszające reportaże o kryzysie migracyjnym, protestach na Białorusi, wojnie w Ukrainie i ubiegłorocznej katastrofie w Odrze – m.in. materiał Wojciecha Bojanowskiego pt. „Niech toną”, reportaż Ewy Galicy „Wagnerowcy. Najemnicy Putina” oraz „Do ostatniej kropli” Ewy Ewart. Filmy te dotyczą kwestii, o których nie możemy zapomnieć, skłaniają do dyskusji i podkreślają ważność takich wartości jak pokój, demokracja, tolerancja, bezpieczeństwo oraz troska o środowisko naturalne.

Ponadto przez cały czas trwania festiwalu zobaczymy w kilku blokach filmy zgłoszone do konkursu kina offowego, niezależnego i animacji, a dla najmłodszych będzie przygotowany cykl „Solanin dzieciom”. Czekają nas także pokazy przedpremierowe filmów „Ukryta sieć”, „Poprzednie życie” i „Teściowie 2” i seanse najlepszych produkcji z polsko- -niemiecko-czeskiego Neisse Film Festival. Zapraszam serdecznie do wspólnego oglądania i refleksji nad tym, co zobaczymy i usłyszymy zarówno na ekranie, jak i podczas spotkań z twórcami filmów. Niech 15. Solanin Film Festiwal zapisze się jako istotne wydarzenie kulturalne tego roku.

Elżbieta Anna Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego


Witam Państwa serdecznie w Nowej Soli na 15. edycji Solanin Film Festiwal 2023!

To bez wątpienia jeden z najciekawszych festiwali kina niezależnego w Polsce, który z wielką pasją wspiera, promuje i prezentuje najciekawszych twórców filmowych oraz ich produkcje. Zobaczymy tutaj świetne polskie kino, które zmusza do refleksji i pozwala spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z zupełnie nowej perspektywy, ale na szczęście oprócz mocnego kina, organizatorzy przewidzieli także lżejsze obrazy, które wywołają u Państwa uśmiech i zapewnią rozrywkę.

W tym roku w konkursie będą mogli Państwo zobaczyć 32 filmy młodych i obiecujących twórców filmowych, którzy zaczynają swoją karierę, a potem wracają z pełnometrażowymi debiutami filmowymi. Cieszę się, że 15. edycję festiwalu otwiera obraz „Chleb i sól” w reż. Damiana Kocura, który został wyróżniony na festiwalu filmowym w Wenecji, a wcześniej ten twórca zdobywał wyróżnienia w Nowej Soli. To pokazuje, jak istotna jest misja Solanin Film Festiwal, nie tylko w naszym regionie, ale i w kraju.

Solanin Film Festiwal to jednak nie tylko projekcje nowych filmów czy promocja zdolnych debiutantów. To także kilka dni ekscytacji, rozmów o sztuce filmowej, debat, spotkań i wywiadów z artystami. W tym roku Gościem Specjalnym, Mocnym Solaninem jest Andrzej Seweryn.

To wielka promocja tworzenia, utrwalania i rozwijania kultury filmowej. Cieszę się, że od wielu lat mogę patronować Solanin Film Festiwal i jestem dumny, że tak wspaniały Festiwal odbywa się właśnie na Ziemi Lubuskiej. Gratuluję Organizatorom jubileuszowej 15. edycji, a Państwa zapraszam przed ekrany kinowe. Do zobaczenia na seansach!

Waldemar Sługocki
Poseł na Sejm RP


Wakacje w Nowej Soli bez Solanin Film Festiwal nie mogą się odbyć, a w tym roku Solanin soli po raz 15! Jest to bez wątpienia marka naszego miasta.

Świadczy o tym ilość nadsyłanych filmów do konkursu, która w tym roku oscylowała w granicy 350 zgłoszeń! Natomiast w konkursie o Grand Prix powalczy 32 młodych twórców i mam nadzieję, że te nazwiska mocno zapiszą się na kartach filmowej historii.

Solanin Film Festiwal to również ambitne polskie kino, pokazy filmowe z Niemiec, Czech i Słowacji. Witam wszystkich filmowych gości w Nowej Soli, w szczególności tegorocznych jurorów: Beatę Dzianowicz, Magdalenę Koleśnik, Mirona Jagniewskiego, Vavřinca Menšla, a także gościa specjalnego 15. Solanina – Andrzeja Seweryna, legendę polskiego kina. Jestem przekonany, że pobyt w Nowej Soli dostarczy Państwu niesamowitych wrażeń kinowych i dużo pozytywnej energii.

Warto dosolić 15 raz. Wspierałem festiwal za czasów mojej prezydentury i cieszę się, że mogę patronować tej inicjatywie również jako Senator RP. Niech MOC będzie w Wami. Ja jestem.

Wadim Tyszkiewcz
Senator RP


Drogie Uczestniczki i Uczestnicy Solanin Film Festiwal!

Z radością witam Was na kolejnej, jubileuszowej edycji Solanin Film Festiwal. To ważne wydarzenie, które wciąż nas zaskakuje swoją kreatywnością, innowacyjnością i siłą przekazu. W tym roku Festiwal świętuje swoje 15-lecie istnienia. To piętnaście lat pełnych fascynujących filmowych podróży, niezapomnianych emocji i niezwykłych artystycznych odkryć. W ciągu tego czasu mieliśmy zaszczyt gościć w Nowej Soli wielu wybitnych reżyserów, aktorów, znawców kina oraz wszystkich tych, którzy tworzą i kochają niezależną sztukę filmową.

Solanin Film Festiwal to wyjątkowe miejsce, gdzie przenosimy się w świat opowieści, które nie boją się odważnych tematów, nowatorskich technik i nietuzinkowych punktów widzenia. To miejsce, gdzie film staje się medium, przez które twórcy wyrażają swoje marzenia, obawy i inspiracje. Wielka siła Solanin Film Festiwal tkwi w duchu otwartości i wspólnoty. Tutaj spotykają się ludzie o różnych doświadczeniach, kulturach i perspektywach, by celebrować wyjątkowość niezależnego kina. To nie tylko pokazy filmowe, to również rozmowy, warsztaty, wymiana myśli i inspiracji. Jest nam bardzo miło, że po raz pierwszy projekcje odbędą się również na terenie Re Odra. To miejsce, które po przebudowie terenu po byłej fabryce nici Odra, nabiera nowego życia. Projekcje odbędą się zarówno w kinie plenerowym, pod gołym niebem, jak i w kinie studyjnym w wieży Re Odra. To wyjątkowa okazja, by filmowe doznania połączyć z nietuzinkową przestrzenią.

Niech ta jubileuszowa edycja Solanin Film Festiwal pozostawi w Waszej pamięci niezapomniane chwile, doda wiatru w skrzydła Waszej kreatywności i napełni Was energią artystycznego odkrywania. Życzę niesamowitych wrażeń, głębokich refleksji i inspirujących spotkań.

Niech Solanin Film Festiwal stanie się nie tylko kolejnym wydarzeniem w kalendarzu, ale także źródłem niezapomnianych doświadczeń i wspomnień.

Z wyrazami szacunku,
Jacek Milewski Prezydent Nowej Soli