Startujemy z naborem filmów na 15. SOLANIN FILM FESTIWAL. Amatorzy, profesjonaliści oraz studenci szkół filmowych mogą już zgłaszać swoje fabuły, dokumenty i animacje do rywalizacji w trzech konkursach: niezależnym, offowym oraz animowanym.

Pula nagród 15. Solanina wynosi 9 000 zł, natomiast zdobywca GRAND PRIX otrzyma 5 000 zł.

Na filmy czekamy do 15 KWIETNIA!

Drodzy Offowcy!

Pierwszy raz w historii Solanina startujemy z przyjmowaniem zgłoszeń w roku poprzedzającym następną edycję. Chcemy, aby piętnasty – jubileuszowy – festiwal był dobrze DOSOLONY. Z tego powodu zdecydowaliśmy się zakończyć nabór 15 kwietnia, a listę filmów konkursowych ogłosimy do końca maja.


Tak, jak w zeszłym roku zapraszamy Was na nasze konto na platformie Filmfreeway, gdzie już możecie zgłaszać swoje filmy. Filmfreeway to branżowy standard, więc zaprawieni w festiwalowych bojach filmowcy poradzą sobie z nim bez problemu, jednak nie bójcie się pytać. Chętnie pomożemy we wszystkich sprawach związanych ze złośliwością technologii.


OFF TO MOC! Mimo rosnącej inflacji i drożyzny naszą misją jest wspieranie twórców na początku swojej filmowej drogi. Dlatego podwyższamy nagrodę finansową Grand Prix 15. Solanin Film Festiwalu do 5000 zł. Mamy również nadzieję, że po dopięciu budżetu jubileuszowej edycji, uda nam się podnieść całkowitą pulę nagród. W tym miejscu dziękujemy za MOCNE wsparcie Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego, który jest naszym mecenasem i zapewnia środki niezbędne na organizację imprezy.


Opracowane w ostatnich latach normy konkursowe, to strzał w dziesiątkę, dlatego nie przewidujemy zmian. Stawiamy na MOC krótkich metraży. Ponownie długość filmów w Konkursie Offowym i Animowanym wynosi 45 minut. Jak zwykle liczymy na ambitne produkcje studentów i absolwentów polskich szkół filmowych, ale także pasjonatów, którzy tworzą swoje obraz poza mainstreamem. Off to też brak ograniczeń wiekowych twórców.


Konkurs Niezależny jest przeznaczony dla amatorów i samouków do 21 roku życia, a maksymalny czas trwania przesyłanych filmów nie może przekroczyć 20 minut. W kategorii Kina Animowanego rywalizować będą wspólnie zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Do konkursów 15. Solanina zostaną dopuszczone wyłącznie filmy wyprodukowane w 2022 i 2023 roku.


15. Solanin Film Festiwal 2023 to edycja jubileuszowa. Z tego powodu mamy dla Was masę niespodzianek. Chcemy wystartować z zupełnie nowymi konkursami w ramach festiwalu, ale na nowości przyjdzie jeszcze czas.


Na razie czekamy na Wasze MOCNE KINO, aby dosolić po raz 15!
Na filmy Solanin czeka do 15 KWIETNIA 2023 roku!


Konrad Paszkowski
Dyrektor Solanin Film Festiwal

Selekcja filmów na 15. SOLANIN FILM FESTIWAL 2023 ROZPOCZĘTA!

Już kolejny raz liczymy na Wasze wsparcie w offowej misji Solanina i mocne DOSOLENIE W KINIE! Dzięki założeniu własnego konta będziesz mógł edytować zgłoszenie filmu oraz otrzymywać informacje o postępach w pracach komisji selekcyjnej. 

Zatem nie czekaj – wesprzyj Solanina i ZGŁOŚ FILM już teraz! Cały proces Zgłoszenia Filmu do konkursu odbywa się w sposób elektroniczny i w pierwszej fazie nie mamy potrzeby wysyłania fizycznych nośników z filmami. W tym roku ponownie korzystamy z Filmfreeway!

 

INSTRUKCJA: 

1. Zapoznaj się z Regulaminem, a następnie przejdz na stronę filmfreeway.com/SolaninFilmFestiwal

2. Stwórz własne konto w serwisie Filmfreeway, a potem zgloś swój film na Solanina. 

Na dzisiaj pula nagród wynosi 9 000 zł, natomiast GRAND PRIX 5 000 zł.

Zachęcamy do wzięcia udziału w selekcji filmów do Konkursu Niezależnego, Offowego i Animowanego. 

KONKURS NIEZALEŻNY

 • Konkurs Niezależny przeznaczony jest dla młodych samouków, amatorów, amatorskich grup filmowych oraz zapaleńców, którzy sami realizują filmy.
 • Wiek reżysera w momencie premiery filmu nie może przekroczyć 21 lat.
 • Konkursu Niezależnego można zgłaszać krótkie filmy fabularne, dokumentalne lub eksperymentalne formy.
 • Do Konkursu Niezależnego można zgłaszać film, którego długość nie przekracza 20 minut. 

KONKURS OFFOWY

 • Konkurs Offowy przeznaczony jest dla wszystkich twórców: niezależnych, amatorów, grup filmowych, studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, PISFem bądź dużym wsparciem sponsorskim.
 • Do Konkursu Offowego można zgłaszać filmy fabularne, dokumentalne.
 • Do Konkursu Offowego można zgłaszać film, którego długość nie przekracza 45 minut.
 • Do Konkursu Offowego można zgłaszać filmy bez ograniczeń wiekowych.

KONKURS ANIMOWANY

 • Konkurs Animowany przeznaczony jest dla wszystkich twórców: niezależnych, amatorów, grup filmowych, studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, PISFem bądź dużym wsparciem sponsorskim.
 • Do Konkursu Animowanego można zgłaszać film, którego długość nie przekracza 45 minut
 • Do Konkursu Animowanego można zgłaszać filmy bez ograniczeń wiekowych.

NAGRODY 15. SOLANIN FILM FESTIWAL 2023:

GRAND PRIX  – 5 000 PLN

NAJLEPSZY FILM KINA NIEZALEŻNEGO – 1 000 PLN

KONKURS OFFOWY:

 • NAJLEPSZY FILM FABULARNY – 1 000 PLN
 • NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY – 1 000 PLN

NAJLEPSZY FILM KINA ANIMOWANEGO – 1 000 PLN

Organizator zapewnia nocleg dla osoby reprezentującej film oraz częściowe wyżywienie.

Prosimy, aby dokładnie zapoznać się z Regulaminem Festiwalu.

W razie jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt z Koordynatorem Sekcji Konkursowej. 

Michał Paszkowski

Koordynator Sekcji Konkursowej

michal.paszkowski@solanin-film.pl