Wiele się zmieniło od 2009 roku, gdy z Grzegorzem Potęgą otwieraliśmy pierwszego Solanina, a na ekranie w kinie Odra pojawił się słony heros z ciałem Michała Kasprzaka. Wówczas obraz Solanin to była niezła i dziwna filmowa forma wykreowana przeze mnie i Eliasza Gramonta, ale dzisiaj jako symbol cały czas patronuje i dodaje nam mocy.

Chociaż po 14 latach powinno być nam już łatwiej, bywa różnie, ale nigdy się nie poddajemy, dlatego SOLIMY po raz 15! Otrzymaliśmy 346 filmów, z których wybraliśmy 32. Zmierzą się one w Konkursie będącym SOLĄ tego Festiwalu. Wśród obrazów konkursowych znajdziecie zarówno błyskotliwe animacje, bawiące się formą dokumenty, jak i bezkompromisowe fabuły. Cieszy nas, że dostajemy mnóstwo niezależnych i amatorskich produkcji, a także profesjonaliści zabiegają o solaninowy konkurs. Wybraliśmy filmy nieoczywiste, z wyrazistymi bohaterami i problemami. Filmy, które dotykają widza. Beata Dzianowicz, Magdalena Koleśnik, Miron Jagniewski, VavřinecMenšl – to nasz tegoroczny MOCNY skład jury, który będzie musiał zadecydować, kto otrzyma statuetkę Solanina. Tegoroczny Mocny Solanin to Andrzej Seweryn. Aktor BARDZO MOCNO zasłużony dla polskiego kina. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli spędzić tę jubileuszową edycję w tak zaszczytnym towarzystwie. Już dzisiaj zapraszam na dwa wieczorne spotkania, w piątek po filmie „Śubuk” oraz w sobotę po premierowym pokazie filmu „Ukryta sieć”. Ponadto jak zwykle przygotowaliśmy bogaty i różnorodny zestaw filmów, w których nasi wierni i nowi widzowie z pewnością będą mogli wybrać coś dla siebie. Będą wartościowe filmy fabularne i dokumentalne, pokazy przedpremierowe i takie do których wracamy z pełną świadomością kina bliskiego naszym słonym korzeniom.

Piętnastego Solanina odwiedzi kilkunastu gości, których na scenie Nowosolskiego Domu Kultury odpytywał będzie niezawodny Artur Zaborski. Wierzę, że przed nami kolejne świetne i niezapomniane dni i wieczory. Solaninowe solenie pełne jest przychylności i życzliwość wielu osób. Po raz kolejny Partnerem Głównym Festiwalu jest Województwo Lubuskie. Serdecznie dziękuję pani Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiecie Annie Polak oraz Zarządowi Województwa za wpisanie Solanina na listę kluczowych imprez kulturalnych dla naszego regionu. Państwa wsparcie jest dla nas nieocenione! Dziękuję Prezydentowi Nowej Soli Panu Jackowi Milewskiemu za pomoc i współpracę. Za wieloletnie wsparcie dziękuję także posłowi Waldemarowi Sługockiemu. Podziękowania składam również spółce Lotnisko Zielona Góra-Babimost, firmie Enea Operator oraz wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom.

Największe słone pokłony kieruję do Was nasi Szanowni i Kochani Widzowie. Bez Was nie byłoby słonej magii i pięknego jubileuszu! Wiele się wokół zmienia, ale jedno jest constans. W Nowej Soli po raz kolejny, tym razem PIĘTNASTY, skończymy pieprzyć w kinie i mocno dosolimy!

Konrad Paszkowski
Dyrektor Solanin Film Festiwal