MOCNY SOLANIN 

To specjalna nagroda przyznawana twórcom za MOCNE i BEZKOMPROMISOWE kino. W szczególności za odwagę, konsekwencję, determinację w tworzeniu autorskiego kina. Nagroda jest finałem akcji KONIEC PIEPRZENIA W KINIE – CZAS POSOLIĆ!

Laureatami nagrody są:

2012 – Wojciech Smarzowski 

Po raz pierwszy w historii Festiwalu przyznajemy Wojciechowi Smarzowskiemu Honorowego Solanina za MOCNE i BEZKOMPROMISOWE kino. Za odwagę, konsekwencję i determinację przy tworzeniu autorskiego kina. Za to, że nie jest ono dla wszystkich. Ci, którzy go oglądają, nie pozostają obojętni, gdyż filmy zmuszają do refleksji i długich, czasem kontrowersyjnych dyskusji. I za to, że każdy swój film traktuje tak, jakby był ostatni.

2013 – Ryszard Bugajski

Po raz drugi przyznajemy Mocnego Solanina za BEZKOMPROMISOWE KINO. W tym roku laureatem naszej nagrody jest Ryszard Bugajski. Mocny Solanin przyznany będzie za odwagę, konsekwencję i determinację przy tworzeniu autorskiego kina. Za niepokorność, niełatwą prawdę i wiarę w człowieka w mrocznym świecie. Za to, że pomimo upływu czasu, ciągle pokazuje młodym twórców, jak się nie poddawać i nie rezygnować z własnych przekonań artystycznych na rzecz konformizmu.

2014 – Marek Koterski

Trzeci Mocny Solanin trafił do rąk Marka Koterskiego. Twórcy, który w swej kreacji i dążeniu do wypracowania własnego stylu, nie bacząc na liczne trudności, dokonał jednoznacznych wyborów artystycznych i osiągnął mistrzostwo formy. Dziękujemy za odwagę artystyczną, awangardową narrację, łamanie schematów, ukazanie paradoksów rzeczywistości i „Polaków portret własny”. Za to, że zawsze jest mocny i bezkompromisowy!

2016 – Jan Jakub Kolski

Mocny Solanin dla Jana Jakuba Kolskiego za wykreowanie niepowtarzalnego filmowego świata poddanego nieustannie analizowanej relacji dobra i zła, kondycji człowieka w dzisiejszym świecie, i wypełniania go galerią niepowtarzalnych postaci. Za baśniową poezję, za bezwzględny i nierealny realizm, za ciepło, za walkę mroku i światła, za delikatny humor, za wiarę w lepszy świat, za ukazanie bezkompromisowości i dziecięcej naiwności, za górską kaskaderkę filmową i za wytrwałość w budowaniu autorskiego kina i rzeźby fizycznej. Oby się nigdy nie poddawał i zawsze był MOCNY!

2017 – Jerzy Stuhr

Mocny Solanin dla Jerzego Stuhra za kreowanie własnego kina, zabieraniu głosu w sprawach istotnych, zerkanie na filmowy świat z dystansem i humorem. Za szanowanie Słowa. Za każdą łzę wywołaną śmiechem i wzruszeniem. Za walkę o przyzwoitość, szlachetność i dobro zarówno na scenie, jak i w codziennym życiu. Za niesamowite kreacje aktorskie, które przynoszą zawsze lepszą pogodę na jutro. Za to, że nigdy nie zapomniał, co oznacza być Obywatelem. Za pierwsze i ostatnie skrzypce w filmowej operze, MOC ducha i ciała!