15. edycję Solanin Film Festiwal powitamy „Chlebem i solą” w reż. Damiana Kocura, a zamkniemy przedpremierowym pokazem „Poprzedniego życia” w reż. Celine Song.

FILM OTWARCIA: CHLEB I SÓL | reż. Damian Kocur

Produkcja: Polska 
Rok produkcji: 2022 
Reżyseria: Damian Kocur 
Czas: 96 min 

Obsada: 

Tymoteusz Bies 
Jacek Bies 
Dawid Piejko  
Nikola Raczko  
Nadim Suleiman 

Opis fabuły: 

Tymoteusz, pianista – student warszawskiej Akademii Muzycznej, wraca do rodzinnego miasta na wakacje. Prowincjonalne miasteczko, jakich w Polsce wiele, to miejsce w którym czas się zatrzymał, szczególnie teraz w czasie upalnych wakacji. W mieście zostali koledzy Tymka i jego brat Jacek, również pianista, który jednak nie dostał się na Akademię Muzyczną i spędza czas z kolegami na osiedlu. Pobyt w rodzinnym mieście to jedynie wakacyjny przystanek na zachód Europy, gdzie Tymoteusz otrzymał zagraniczne stypendium. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo powstały bar z kebabem. Lokalna młodzież dobrze żyje z obcokrajowcami, są jednak drobne wyjątki. Z czasem konflikt między grupą pracowników a chłopakami z osiedla zaostrza się. U zastraszanych obcokrajowców zaczyna pojawiać się strach i poczucie zagrożenia. 

FILM ZAMKNIĘCIA: POPRZEDNIE ŻYCIE | reż. Celine Song 

Produkcja: USA, Korea Południowa 
Rok produkcji: 2023 
Reżyseria: Celine Song 
Czas: 105 min 

Obsada: 

Greta Lee 
Teo Yoo 
John Magaro 
 
Opis fabuły: 

In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadziła oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było gdyby?” – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro) zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.