KRĄG PUTINA. TAJEMNICE ROSYJSKICH MAJĄTKÓW W EUROPIE, reż. Ewa Galica, Polska 2024, 60’
Dwa lata temu Władimir Putin zaatakował w pełnej skali Ukrainę. Państwa Zachodu odpowiedziały sankcjami. Oligarchowie z kręgu Putina mieli na własnej skórze odczuć konsekwencje wojny.
Ich majątki miały być zajęte, a wizy odebrane. Czy tak się stało? Kim są najbliżsi Putinowi miliarderzy? W kulisy mafijnego układu na linii Putin – oligarchowie reżyserkę wprowadził wydalony z Rosji amerykański inwestor, którego prawnik za ujawnienie korupcji stracił życie w rosyjskim więzieniu.
W filmie występuje też prokurator, który od 20 lat ryzykując życiem, ściga rosyjską mafię w Hiszpanii. W filmie o swoim śledztwie opowiada też szef zespołu dziennikarzy, którzy znaleźli w Europie rosyjskie aktywa warte prawie 20 miliardów dolarów. Dzięki nim reżyserce udało się pokazać co dzieje się z miliardami zainwestowanymi przez bliskich Putinowi oligarchów w Europie. Jak ominęli sankcje i gdzie trzymają swoje pieniądze? Jak sparingpartner Putina w judo stał się miliarderem? Kim tak naprawdę jest najbogatszy wiolonczelista na świecie? Co major rosyjskiej armii, mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce robi na Teneryfie i jaki ma związek z wyborami w Rosji? Zdjęcia do filmu realizowane były w Monako, we Francji, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Hiszpanii i na Teneryfie.
Film zilustrowany jest archiwum, nagraniami Putina i otaczających go oligarchów.
HOPE, reż. Ewa Marcinowska, Polska 2024, 64’
W 2016 roku o Anji Ringgren Lovén zrobiło się głośno po tym, jak zdjęcie, na którym ratuje głodujące 2-letnie nigeryjskie dziecko, trafiło do Internetu. Chłopiec, nazwany później przez Anję i jej męża Davida Nadzieją, został oskarżony o czary i porzucony przez rodzinę. Poważnie niedożywiony, długo czekał na przybycie pomocy.
W Nigerii przesądy są częścią życia codziennego. Często w ten sposób tłumaczy się nieszczęścia i wypadki. Dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie i pozbawionych szansy na edukację oskarżenia o czary są pretekstem do zmniejszenia liczby osób na utrzymaniu w rodzinie. Dzieci oskarżane o czary, często małe dzieci, doświadczają różnych form przemocy, są głodzone lub nawet zabijane. Miejscowi pastorzy chrześcijańscy poddają ich egzorcyzmom lub szamanom podaje im trujące mikstury.
W dokumencie „Hope” poznajemy niezwykłe życie Anji Ringgren Lovén, duńskiej pracowniczki humanitarnej i założycielki Krainy Nadziei, organizacji ratującej i udzielającej schronienia dzieciom oskarżonym o czary. Martyna czekała ponad siedem lat, aby spotkać tę niezwykłą kobietę, która pewnego dnia może być tą, która przełamie czar rzucony na Nigerię.
CZAS NA TANIEC, reż. Ewa Marcinowska, Polska 2023, 60’
Szacuje się, że za 30 lat na świecie będzie pół miliarda osób powyżej 80-tki, a jedna na sześć osób, będzie mieć co najmniej 65 lat. Społeczeństwo Zachodu się starzeje, a Floryda już dziś nazywana jest emeryckim stanem. Ta część Ameryki przyciąga seniorów z całego świata. Kusi ich ciepły klimat, rozwinięta infrastruktura i opieka zdrowotna dla osób starszych.
64-letnia Donna Allio przeprowadziła się do Cape Coral z Pensylwanii. Zamiast wieść spokojne życie seniorki, wybrała… taniec. Od kilku lat, razem z innymi kobietami po 50-tce, występuje w Calendar Girls, którego założycielką jest była nauczycielka Katherine Shortlidge.
Te 30 kobiet w wieku od 50 do 82 dzieli prawie wszystko – wykształcenie, pochodzenie, preferencje polityczne, ale łączy pasja do tańca i chęć niesienia pomocy.
Dziewczyny z Kalendarza zbierają fundusze na psy pracujące dla weteranów wojennych oraz charytatywnie występują w domach opieki dla osób starszych. Spokojna starość? Jesień życia? Czas na odpoczynek? Bohaterki dokumentu „Czas na taniec” Martyny Wojciechowskiej udowadniają, że wiek to tylko liczna i nigdy nie jest się „za starym” na dobrą zabawę i bycie szczęśliwym.
A JEŚLI JUTRO WOJNA SIĘ SKOŃCZY, reż. Ewa Marcinowska, Polska 2023, 54’
24 lutego 2022 roku. Ta data zmieniła życie milionów ludzi. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna, która rozpoczęła się 8 lat wcześniej, teraz zapukała do drzwi Europy. Oczy świata zwróciły się ku Ukrainie.
Nazwy takich miejscowości jak Bucza, Irpień, Hostomel, Mariupol czy Bachmut już na zawsze pozostaną w pamięci całego świata. Obrazy, które oglądaliśmy w serwisach informacyjnych czy social mediach tym bardziej.
Zbombardowane domy, szpitale i place zabaw można jednak odbudować. Ludzkie życie dużo trudniej…
Film “A jeśli jutro wojna się skończy” skupia się na historiach kobiet, które nie chcą by nazywano je “OFIARAMI”, mówią o sobie “OCALONE”.
Iryna, Galyna, Yulia, Ludmyla były w rosyjskiej niewoli. Irynę zabrali z domu w Doniecku w 2014 roku, Ludmylę “aresztowano” w 2019, Yulię w 2021, Galynę w 2022 roku. Torturowano je i gwałcono, ale przetrwały i chcą żyć dalej. Są bohaterkami w życiu, stały się bohaterkami filmu.
Ich historie przypominają o tym, że wojna w Ukrainie trwa już 9 lat. Te historie są świadectwem okrucieństwa Rosjan, dowodem na to, że przemoc seksulana używana jest jako broń na wojnie jak każda inna.
Ocalone, które zdecydowały się pokazać twarz i opowiedzieć głośno, co je spotkało wierzą, że milcząc pozostaną w oczach najbliższego otoczenia i świata ofiarami, mówiąc głośno stają się bronią. Ich frontem są wystąpienia publiczne, konferencje, filmy dokumentalne. Ich celem jest to, by świat dowiedział się o okrucieństwach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy. Ukraińskich kobiet przebywających w rosyjskiej niewoli wciąż są tysiące.
WSZYSTKO O MOIM PAŃSTWIE, reż. Piotr Jacoń, Polska 2023, 41’
W Polsce osoby transpłciowe, aby dokonać korekty oznaczenia płci w dokumentach muszą pozwać swoich rodziców do sądu. Formalnie to jedyna droga. Poza ogromnym stresem i upokarzającymi zeznaniami, rodzinie towarzyszy niepewność, ponieważ w Polsce nie ma jasnych przepisów, jak taka rozprawa powinna wyglądać. Sąd ma dużą dowolność, a do postępowania na każdym etapie może włączyć się prokurator – tak, jak stało się to w przypadku 20letniego, transpłciowego Floriana i jego matki Agaty, bohaterów reportażu Piotra Jaconia.
Organizacje LGBTQ+ oraz Rzecznik Praw Obywatelskich od lat apelują o zmiany ustawowe, które rozwiążą te kwestie.