KRĄG PUTINA. TAJEMNICE ROSYJSKICH MAJĄTKÓW W EUROPIE, reż. Ewa Galica, Polska 2024, 60’

Dwa lata temu Władimir Putin zaatakował w pełnej skali Ukrainę. Państwa Zachodu odpowiedziały sankcjami. Oligarchowie z kręgu Putina mieli na własnej skórze odczuć konsekwencje wojny.
Ich majątki miały być zajęte, a wizy odebrane. Czy tak się stało? Kim są najbliżsi Putinowi miliarderzy? W kulisy mafijnego układu na linii Putin – oligarchowie reżyserkę wprowadził wydalony z Rosji amerykański inwestor, którego prawnik za ujawnienie korupcji stracił życie w rosyjskim więzieniu.
W filmie występuje też prokurator, który od 20 lat ryzykując życiem, ściga rosyjską mafię w Hiszpanii. W filmie o swoim śledztwie opowiada też szef zespołu dziennikarzy, którzy znaleźli w Europie rosyjskie aktywa warte prawie 20 miliardów dolarów. Dzięki nim reżyserce udało się pokazać co dzieje się z miliardami zainwestowanymi przez bliskich Putinowi oligarchów w Europie. Jak ominęli sankcje i gdzie trzymają swoje pieniądze? Jak sparingpartner Putina w judo stał się miliarderem? Kim tak naprawdę jest najbogatszy wiolonczelista na świecie? Co major rosyjskiej armii, mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce robi na Teneryfie i jaki ma związek z wyborami w Rosji? Zdjęcia do filmu realizowane były w Monako, we Francji, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Hiszpanii i na Teneryfie.
Film zilustrowany jest archiwum, nagraniami Putina i otaczających go oligarchów.

HOPE, reż. Martyna Wojciechowska, Ewa Marcinowska, Polska 2024, 64’

W 2016 roku o Anji Ringgren Lovén zrobiło się głośno po tym, jak zdjęcie, na którym ratuje głodujące 2-letnie nigeryjskie dziecko, trafiło do Internetu. Chłopiec, nazwany później przez Anję i jej męża Davida Nadzieją, został oskarżony o czary i porzucony przez rodzinę. Poważnie niedożywiony, długo czekał na przybycie pomocy.
W Nigerii przesądy są częścią życia codziennego. Często w ten sposób tłumaczy się nieszczęścia i wypadki. Dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie i pozbawionych szansy na edukację oskarżenia o czary są pretekstem do zmniejszenia liczby osób na utrzymaniu w rodzinie. Dzieci oskarżane o czary, często małe dzieci, doświadczają różnych form przemocy, są głodzone lub nawet zabijane. Miejscowi pastorzy chrześcijańscy poddają ich egzorcyzmom lub szamanom podaje im trujące mikstury.
W dokumencie „Hope” poznajemy niezwykłe życie Anji Ringgren Lovén, duńskiej pracowniczki humanitarnej i założycielki Krainy Nadziei, organizacji ratującej i udzielającej schronienia dzieciom oskarżonym o czary. Martyna czekała ponad siedem lat, aby spotkać tę niezwykłą kobietę, która pewnego dnia może być tą, która przełamie czar rzucony na Nigerię.

CZAS NA TANIEC, reż. Martyna Wojciechowska, Jowita Baraniecka-Ogden, Polska 2023, 60’

Szacuje się, że za 30 lat na świecie będzie pół miliarda osób powyżej 80-tki, a jedna na sześć osób, będzie mieć co najmniej 65 lat. Społeczeństwo Zachodu się starzeje, a Floryda już dziś nazywana jest emeryckim stanem. Ta część Ameryki przyciąga seniorów z całego świata. Kusi ich ciepły klimat, rozwinięta infrastruktura i opieka zdrowotna dla osób starszych.
64-letnia Donna Allio przeprowadziła się do Cape Coral z Pensylwanii. Zamiast wieść spokojne życie seniorki, wybrała… taniec. Od kilku lat, razem z innymi kobietami po 50-tce, występuje w Calendar Girls, którego założycielką jest była nauczycielka Katherine Shortlidge.
Te 30 kobiet w wieku od 50 do 82 dzieli prawie wszystko – wykształcenie, pochodzenie, preferencje polityczne, ale łączy pasja do tańca i chęć niesienia pomocy.
Dziewczyny z Kalendarza zbierają fundusze na psy pracujące dla weteranów wojennych oraz charytatywnie występują w domach opieki dla osób starszych. Spokojna starość? Jesień życia? Czas na odpoczynek? Bohaterki dokumentu „Czas na taniec” Martyny Wojciechowskiej udowadniają, że wiek to tylko liczna i nigdy nie jest się „za starym” na dobrą zabawę i bycie szczęśliwym.

A JEŚLI JUTRO WOJNA SIĘ SKOŃCZY, reż. Martyna Wojciechowska, Hanna Jewsiewicka, Polska 2023, 54’

24 lutego 2022 roku. Ta data zmieniła życie milionów ludzi. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna, która rozpoczęła się 8 lat wcześniej, teraz zapukała do drzwi Europy. Oczy świata zwróciły się ku Ukrainie.
Nazwy takich miejscowości jak Bucza, Irpień, Hostomel, Mariupol czy Bachmut już na zawsze pozostaną w pamięci całego świata. Obrazy, które oglądaliśmy w serwisach informacyjnych czy social mediach tym bardziej.
Zbombardowane domy, szpitale i place zabaw można jednak odbudować. Ludzkie życie dużo trudniej…
Film “A jeśli jutro wojna się skończy” skupia się na historiach kobiet, które nie chcą by nazywano je “OFIARAMI”, mówią o sobie “OCALONE”.
Iryna, Galyna, Yulia, Ludmyla były w rosyjskiej niewoli. Irynę zabrali z domu w Doniecku w 2014 roku, Ludmylę “aresztowano” w 2019, Yulię w 2021, Galynę w 2022 roku. Torturowano je i gwałcono, ale przetrwały i chcą żyć dalej. Są bohaterkami w życiu, stały się bohaterkami filmu.
Ich historie przypominają o tym, że wojna w Ukrainie trwa już 9 lat. Te historie są świadectwem okrucieństwa Rosjan, dowodem na to, że przemoc seksulana używana jest jako broń na wojnie jak każda inna.
Ocalone, które zdecydowały się pokazać twarz i opowiedzieć głośno, co je spotkało wierzą, że milcząc pozostaną w oczach najbliższego otoczenia i świata ofiarami, mówiąc głośno stają się bronią. Ich frontem są wystąpienia publiczne, konferencje, filmy dokumentalne. Ich celem jest to, by świat dowiedział się o okrucieństwach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy. Ukraińskich kobiet przebywających w rosyjskiej niewoli wciąż są tysiące.

WSZYSTKO O MOIM PAŃSTWIE, reż. Piotr Jacoń, Polska 2023, 41’

W Polsce osoby transpłciowe, aby dokonać korekty oznaczenia płci w dokumentach muszą pozwać swoich rodziców do sądu. Formalnie to jedyna droga. Poza ogromnym stresem i upokarzającymi zeznaniami, rodzinie towarzyszy niepewność, ponieważ w Polsce nie ma jasnych przepisów, jak taka rozprawa powinna wyglądać. Sąd ma dużą dowolność, a do postępowania na każdym etapie może włączyć się prokurator – tak, jak stało się to w przypadku 20letniego, transpłciowego Floriana i jego matki Agaty, bohaterów reportażu Piotra Jaconia.
Organizacje LGBTQ+ oraz Rzecznik Praw Obywatelskich od lat apelują o zmiany ustawowe, które rozwiążą te kwestie.