Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, reżyser, wykładowca akademicki, od 2011 roku dyrektor warszawskiego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po ukończeniu studiów w 1968 roku rozpoczął pracę w stołecznym Teatrze Ateneum, z którym związany był przez ponad dekadę. W latach siedemdziesiątych został zaangażowany przez takie reżyserskie sławy jak Krzysztof Kieślowski i Andrzej Wajda. Współpraca z tym ostatnim wywarła ogromny wpływ na artystyczny rozwój Seweryna i przyniosła liczne sukcesy. W początkowej fazie można do nich zaliczyć role w „Ziemi obiecanej”, „Dyrygencie”, za którą otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz w uhonorowanym Złotą Palmą w Cannes „Człowieku z żelaza”. 

Przełomowym momentem w pracy z Wajdą okazał się wyjazd do Paryża w 1980 roku-Andrzej Seweryn miał tam zagrać w „Onych” Witkacego. Jednak wprowadzenie w Polsce stanu wojennego spowodowało, że pozostał we Francji. Talent aktora został doceniony nad Sekwaną, gdzie wystąpił w szeregu produkcji, a do najważniejszych z nich należą kreacje: w „Amoku” Joëla Fargesa, za którą otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, oscarowych „Indochinach” autorstwa Régisa Wargnieraoraz „Rewolucji francuskiej” Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico. Filmowe role to nie jedyne francuskie osiągnięcia Andrzeja Seweryna. W 1993 roku, jako trzeci cudzoziemiec w historii, został aktorem słynnego na całym świecie paryskiego teatru Comédie Française. We Francji pracował również jako wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie oraz w Wyższym Konserwatorium Narodowym Sztuk Dramatycznych w Paryżu. Zwieńczeniem pracy w ojczyźnie Moliera było uhonorowanie Legią Honorową Republiki Francuskiej, Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych oraz prestiżowym „Orde National du Merite” 
za zasługi dla kultury francuskiej. 

Na ekrany polskich kin Andrzej Seweryn powrócił z powodzeniem na przełomie wieków.  W 1999 roku jako książę Jeremi Wiśniowiecki w ekranizacji „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, a następnie Sędzia w „Panu Tadeuszu” oraz  Rejent Milczek  w „Zemście” Andrzeja Wajdy. W 2001 roku wcielił się w postać kardynała Stefa Wyszyńskiego w filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca” Teresy Kotlarczyk, za tę rolę został uhonorowany Złotą Kaczką przyznawaną przez czasopismo „Film” oraz nagrodą Telewizji Polskiej na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2010 roku zagrał w „Różyczce”  Janusza Kidawy-Błońskiego i odniósł kolejny sukces w postaci nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santo Domingo. Do najnowszych filmów z udziałem Andrzeja Seweryna należą między innymi: wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Solid gold” Jacka Bromskiego, „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, „Niebezpieczni dżentelmeni” Macieja Kawalskiego „Zieja” Roberta Glińskiego oraz „Śubuk” Jacka Lusińskiego. 

Gość tegorocznej edycji Solanina jest doskonale znany także widzom seriali. Ostatnio na małym ekranie można było zobaczyć go w takich produkcjach jak: „Artyści”, „Rojst”, „Nielegalni”, „Król”, „Bez skrupułów” czy „Królowa”. 

Dorobek Andrzeja Seweryna poza nagrodami filmowymi został doceniony również w postaci odznaczeń państwowych. W Polsce otrzymał między innymi: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Gloria Artis-Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.